Najem mieszkania a podatek

Nikt nie uwielbia płacić podatków. Utyskujemy, lecz nie ma wyjścia - płacić należy. Jedną z przyczyn tego, że nie jest to nasza ulubiona czynność jest fakt, że system podatkowy w naszym kraju jest dość skomplikowany, zwyczajnie po ludzku się go lękamy. No, ale czasem warto wziąć byka za rogi i nieco poszukać w internecie, a może nam się to opłacić!

Kalkulator
Dodane przez: Jacob Edward
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Przykładowo kiedy pożądamy wydzierżawić komuś mieszkanie po babuni - należy od takiej umowy zapłacić podatek. Okazuje się, że mamy tu dwie możliwości; rozliczenie podatku ryczałtowo lub też podatkiem (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/biznes/pomysl-na-biznes) progresywnym.

Jeśli szukasz ciekawych informacji na ten temat, poczytaj również nas, a z pewnością znajdziesz interesujące fakty.

W necie wyszukamy sporo fachowych artykułów poruszających omawiane tematy, wystarczy w przeglądarce wpisać zwrot: najem skala podatkowa - firma Damdom.

Jednym z przykładów gdy opłacalne jest zastosowanie opodatkowania na zasadach ogólnych będzie sytuacja, kiedy wykonaliśmy w mieszkanku jakie dzierżawimy remont - wówczas jego koszty wpisać sobie możemy w tak zwane koszta uzyskania dochodu, co w konsekwencji obniży nam podatek. W kolejnym roku podatkowym najprawdopodobniej może nam się bardziej opłacić ryczałt - nic prostszego. Strategię rozliczania możemy zmienić, musimy jedynie we właściwym czasie poinformować o tym fakcie odpowiedni miejscowo urząd skarbowy (do 20 stycznia konkretnego roku fiskalnego). Okazuje się przeto, iż najem może być również elastycznie opodatkowany.

Globalna wytyczna jest taka, iż lokale najmowane na okres krótszy niż jeden rok lepiej będzie rozliczać ryczałtem, natomiast lokale które planujemy wynajmować od dwunastu miesięcy i więcej podatkiem progresywnym. Wprawdzie progresywny podatek będzie wyższy, ale przy długim okresie majątek możemy włączyć do środków trwałych po czym zniżyć podatek przez amortyzację.

Oblicza się ją na podstawie ceny startowej domu, stopniowo obniża się nadmienioną wartość o pewien jej odsetek. Wartość owa podnosi nam koszt uzyskania przychodu.

Nie musimy być wyedukowanymi ekonomistami by stwierdzić jaka możliwość nam się bardziej opłaca, starczy w wyszukiwarce wpisać zwrot podatek za ​wynajem kalkulator (wejdź i sprawdź), a uzyskamy intuicyjne narzędzie jakie uprości nam obliczenie opłat w obu metodach opodatkowania oraz dobór najkorzystniejszego wariantu.
2021/08/14, 18:12
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.