Innowacyjne technologie w grach

Na dzień dzisiejszy gry komputerowe wykorzystują sporo innowacyjnych technologii, o jakich kilka lat temu nawet nie śniło się użytkownikom. Zaowocowało to powstaniem wielu innowacyjnych kontrolerów do gier, nieliczne z nich zostały nawet wykorzystane w urządzeniach nowej generacji. Wyraźnym przykładem zmiany kontrolerów do gier jest zastosowanie akcelerometru, jaki można znaleźć w dużej liczbie telefonach komórkowych, a także w standardowych kontrolerach już w trzeciej odsłonie konsoli PlayStation. Akcelerometr to urządzenie określające lokalizację kontrolera w twójwymiarze. Dodanie tego elementu do kontrolerów pozwoliło nadać grom charakter zręcznościowy.


komputer
Dodane przez: Sergey Galyonkin
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Rozwój

Znacznym krokiem naprzód w ewolucji kontrolerów była technologia PlayStation Move, dzięki której użytkownik za pomocą kamery i odpowiedniego sterownika mógł wcielić się w uczestnika gry i bezpośrednio sterować jego ruchami. Firma wprowadziła na rynek charakterystyczne uchwyty na tego typu kontrolery, umożliwiające przekształcenie dwóch takich urządzeń w kierownicę samochodu czy broń maszynową. Następnym krokiem w rozwoju gier było zastosowanie przez producenta konsoli Xbox One najnowszej wersji technologii kinect Ta technologia łączy działanie kamery z mikrofonem i umożliwia sterowanie urządzeniem z użyciem prostych ruchów i odpowiednich słów. Aktualnie producenci gier pracują nad zastosowaniem wszystkich wymienionych technologii we własnych produktach. Niektóre gry już częściowo wykorzystują nowe możliwości sterowania postacią.


gra komputerowa
Dodane przez: Cauthon
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Gry przyszłości

Eksperci prognozują, że gry nadchodzącej generacji będą angażowały więcej zmysłów niż na dzień dzisiejszy, oprócz tego będą kreowały bardziej realistyczną rzeczywistość. Obraz widoczny dla użytkownika będzie uzależniony od ruchów głowy, poza bodźcami wzrokowymi i słuchowymi będzie można rejestrować bodźce zapachowe czy fizyczne. Obecnie tworzone są przyrządy próbne, które już na dzień dzisiejszy umożliwiają odczuwanie niektórych z tych doznań, całkiem więc prawdopodobne, że zostaną one wykorzystane przez twórców gier. Przyszłość jest obiecująca, jednak już teraz powstają gry (automaty z nagrodami) umożliwiające zaawansowaną kontrolę nad postacią, jedną z nich jest najnowszy Wiedźmin, gdzie gracz będzie mógł dawać postaci proste komendy głosowe i rzucać zaklęcia za pomocą określonych gestów.
2021/08/07, 08:24
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.