Czy jesteśmy w stanie trzymać paliwo w specjalistycznych zbiornikach? Z jakimi wiąże się to uregulowaniami?

Niekiedy pojawiają się wątpliwości takiego typu, jak odróżnić stację paliw od zbiornika, jaki jest wykorzystywany na potrzeby własne przedsiębiorstwa? Jak prawnie prezentuje się taka sytuacja?

paliwo
Dodane przez: Robert Couse-Baker
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Najbardziej istotnym kryterium, który rozróżnia stację paliwa od zbiornika na paliwo używanego dla potrzeb własnych, jest dystrybucja paliwa podmiotom zewnętrznym. Przedsiębiorca, który nabył już paliwo, czyli posiada fakturę i przetrzymuje je w magazynie w zbiorniku dla potrzeb tankowania własnych pojazdów tak naprawdę nie jest przedsiębiorcą, który prowadzi stację paliw wedle definicji Ministra Gospodarki. Najważniejsze dokumenty w tym zakresie, to ten z dnia 21 listopada 20005 w sprawie warunków technicznych, które powinny spełniać bazy oraz stacje paliw płynnych.

Zgodnie z definicją, jaka jest w tej ustawie, stacja paliw jest obiektem budowlanym, w skład jakiego wchodzić mogą budynki, podziemne magazynowe zbiorniki paliw płynnych, naziemne zbiorniki gazu płynnego czy instalacje technologiczne ,spośród których wyróżnić można szczególnie te do załadunku paliw płynnych.

kanister
Dodane przez: Nuraishah Bazilah Affandi
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Zbiornik naziemny wykorzystywany dla potrzeb zakładu nie staje się stacją paliw, to zdecydowanie podkreśla Ministerstwo. Jednakowoż, tego rodzaju zbiornik (kliknij zbiorniki ze stali nierdzewnej pod adresem www.hmlnosewicz.pl) paliwa, który jest wykorzystywany dla potrzeb własnych podlega dozorowi technicznemu. Przedsiębiorca który korzysta z niego nie musi wypełniać rygorystycznych wymagań, które powinno spełniać przedsiębiorstwo, jakie prowadzi stację paliw, lecz powinno stosować się do pewnych przepisów, by zachować bezpieczeństwo. takie okoliczności mają miejsce też często, gdy jakaś firma posiada zbiorniki olejowe - urzadzenie do tankowania.

Taka firma, która posiada zbiornik na własne potrzeby powinna faktycznie stosować się do wytycznych Ministra Gospodarki z dnia 18 września 2001 roku w sprawie warunków technicznych technicznego dozoru. W odróżnieniu od przedsiębiorcy, który zarządza stacją paliw, osoba, jaka używa zbiornika dla własnych potrzeb nie musi posiadać koncesji. Nie zmienia to jednakowoż faktu, że używanie zbiorników naziemnych dla wymagań własnych przedsiębiorcy ma związek z koniecznością zdobycia koniecznych pozwoleń. Jednocześnie, zdobycie tego rodzaju dokumentów nie spowoduje, iż zbiorniki naziemne będą wykorzystywane dla sprzedaży paliw.

Zainteresował Cię analizowany tu wątek i szukasz poza tym dodatkowych informacji? Przeczytaj o nim znacznie więcej w tym serwisie!

Uzyskanie tego typu decyzji nie wpłynie też na niezbędność występowania o pozwolenie na obrót paliwami ciekłymi.
2021/01/28, 21:46
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.