Sprężarki tłokowe

Sprężarka tłokowa
Podpatrzone na: http://www.pneuma.pl/
Sprężarki to zbiór narzędzi, które służą do sprężania powietrza lub innych gazów.
Z uwagi na mechanizm ich działania, można podzielić je na sprężarki wyporowe, do których należą sprężarki tłokowe oraz przepływowe (wirowe).

Więcej artykułów

Od czego jest zależne bezpieczeństwo w punktach oferujących paliwo?

odkurzacz na lśniących czystością brązowych panelach
Podpatrzone na: pixabay.com
Wydaje się, iż odpowiedź na to pytanie jest generalnie prosta. Sporo z nas za pewne powie, iż wystarczy nie palić w takich miejscach. Jednakże to zdecydowanie za mało.


Sprężarki tłokowe są wykorzystywane zwłaszcza w przemyśle, jako urządzenia zwiększające ciśnienie powietrza, które jest wykorzystywane do:

- zasilania urządzeń pneumatycznych, stosowanych miedzy innymi w górnictwie czy budownictwie, - uruchamiania wysokoprężnych silników spalinowych, - sprężania gazów wykorzystywanych w przemyśle chemicznym, - uruchamiania hamulców pneumatycznych, - napełniania butli gazami.

Wydajność sprężarek tłokowych, w przypadku gazu zassanego, mieści się w przedziale od kilku m3 do kilkunastu tysięcy m3/h, natomiast w przypadku ciśnienia tłoczenia, wartości oscylują w granicach od kilku dziesiętnych do dwustu MPa.

Zainspirował Cię artykuł?! Przygotowaliśmy wyjątkowo dla ciebie ważne informacje, więc zobacz szczegółowy tekst (http://cleo-polska.pl/) na ten temat.

Dużą zaletą sprężarek tego typu, jest ich zdolność wytwarzania wysokich ciśnień, a wadami spore wymiary i waga, konieczność wykorzystywania zbiorników wyrównawczych , a także możliwość skażenia gazu olejem, używanym do smarowania cylindra.

W skład sprężarki tłokowej wchodzą następujące elementy: korpus sprężarki, głowica wyposażona w zawory oraz układ korbowy. Powietrze znajdujące się w sprężarce zostaje sprężony w skutek ruchu tłoka, który przesuwając się w dół powoduje otwarcie zaworu ssącego i napływ powietrza do cylindra (suw ssania), następnie poruszając się w górę powoduje zamknięcie zaworu ssącego i zwiększenie ciśnienia powietrza znajdującego się w cylindrze, które po osiągnięciu oczekiwanego ciśnienia zostaje usunięte za pośrednictwem zaworu tłocznego. Zwracając uwagę na charakter procesu sprężania gazu, sprężarki tłokowe należy dodatkowo rozróżnić na jednostopniowe i wielostopniowe.

Szersze wiadomości dotyczące urządzeń służących do sprężania i uzdatniania gazów, takich jak np.

Jeżeli poszukujesz równie ciekawych danych na to zagadnienie, znajdziesz je z pewnością pod tym odsyłaczem, więc nie czekaj tylko kliknij tutaj.

sprężarki śrubowe znajdziesz.
2020/01/14, 07:37
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.