Społeczne następstwa niżu demograficznego.

Niż demograficzny jest naturalnym procesem objawiającym się zmniejszeniem ilości narodzin dzieci w określonym czasie na danym terenie. Aktualnie Polska znalazła się w jednym z największych niżów od lat czterdziestych XX wieku. Na taką sytuację wpływ miało wiele czynników, demografowie jako najważniejsze z nich podają masową emigrację wywołaną otwarciem granic państw dla osób pracujących, kryzys finansowy oraz niezbyt opłacalną politykę rodzinną. Pozostanie niżu na takim poziomie może mieć wiele niekorzystnych skutków w bliskiej przyszłości.
dziewczyna ucząca się języka angielskiego
Dodane przez: r. nial bradshaw
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Najbardziej istotne niebezpieczeństwa Eksperci zgodnie twierdzą, że jeśli niż demograficzny będzie panować na dłużej, władze mogą nie być w stanie wydać wszystkich świadczeń emerytalnych dla przyszłych emerytów. Najważniejszą konsekwencją tego zjawiska jest przewaga ludzi korzystających ze świadczeń emerytalnych, nad osobami finansującymi te emerytury. Tak samo poważne może być zachwianie rynku pracy wywołane spadkiem zatrudnienia w szkolnictwie i koniecznością przekwalifikowania ogromnej liczby nauczycieli i osób pracujących w przedszkolach - moja strona. Najbardziej istotnym zjawiskiem może być tu praca dla nauczycieli. Warszawa już walczy z tym zjawiskiem, na dzień dzisiejszy pracownicy oświatowi są przekwalifikowywani w dużej mierze na pracowników socjalnych, jednak i w tym sektorze liczba miejsc jest już uszczuplona. Oferta dla poszukujących możliwości nauki: polecany native speaker warszawa.


Więcej artykułów

Rzeczoznawca majątkowy – kim jest? W jaki sposób wykonuje swoje zadania

Fototapeta do pokoju dzieci od Demur.pl
Dodane przez: Demur.pl
Podpatrzone na: Demur.pl
Kim jest rzeczoznawca majątkowy? Czy wycena nieruchomości zawsze wygląda w ten sam sposób? Kiedy niezbędne są szczegółowe operaty szacunkowe, zaś kiedy wycena może być w wyższym stopniu ogólna?


Kim jest rzeczoznawca majątkowy Warszawa? Wymagane wykształcenie, obowiązki oraz prawa rzeczoznawcy majątkowego najpełniej charakteryzuje Ustawa o gospodarce majątkami.

Zapobieganie katastrofie demograficznej
Młodzi ludzie wolą zakładać rodziny w innych krajach, gdzie utrzymanie rodziny jest dużo łatwiejsze niż w kraju. Jedyną metodą na zatrzymanie młodych ludzi w Polsce jest modyfikacja polityki rodzinnej. Wysokie świadczenia socjalne mogą jednak nie być wystarczająco skuteczne. Dopóki koszta egzystencji będą tak duże, młodzi ludzie będą czuć lęk przed założeniem rodziny. Badania wykazały bowiem, że największym strachem przed wychowaniem potomstwa jest lęk przed brakiem finansów na utrzymanie dziecka. Drugim dużym lękiem ludzi w wieku reprodukcyjnym jest strach przed wieloletnimi kredytami na mieszkanie. Perspektywa wyjazdu do innego państwa i zaczynania życia od nowa jest często o wiele bardziej kusząca od strachu przed życiem, które czeka na młodych w Polsce.

Jeżeli szukasz odpowiedzi na męczące Cię zagadnienia wiążące się z tą problematyką, to kliknij tutaj i zobacz - z pewnością Cię to zainteresuje!

2019/12/25, 07:13
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.