Powstanie kopalni odkrywkowej w Miejskiej Górce, to cios prosto w serce, dla tutejszych właścicieli gospodarstw rolnych

Na obszarach gmin Krobia i Miejska Górka - Powiat Rawicz, Województwo Wielkopolskie, znajdują się złoża węgla brunatnego. Tamtejsze środowiska rolnicze walczą jednak przeciwko projektom uruchomienia kopalni odkrywkowej. Mieszkańców z gmin Krobia i Miejska Górka, wsparł koncern Heinz, który jest właścicielem znanych zakładów - Pudliszek, skądinąd mieszczących się w gminie Krobia.

Kopalnia na Górnym Śląsku
Podpatrzone na: flickr.com
Powołane Stowarzyszenie "Nasz Dom" uważa, że uruchomiona kopalnia odkrywkowa spowoduje zniknięcie ponad 20 miejscowości, co spowoduje przymusowe przeprowadzenia mieszkającej tam ludności.

Masz ochotę pogłębić swoją wiedzę z tego zagadnienia? Chcemy pomóc. Musisz przejść na następną witrynę i tam dowiedz się więcej (http://www.spabaltica.pl/pl/twoja-strefa-urody/kosmetyka-twarzy) informacji.

Uruchomiona kopalnia odkrywkowa może również skutkować całkowitym zanikiem rolnictwa na tym terenie, zatem ludziom tym grozi utrata możliwości zarobkowania.

Ogromnym minusem kopalni odkrywkowej jest niszczenie dokumentów Destroy - (utylizacja dokumentów) środowiska naturalnego. Miejska Górka, a właściwie jej mieszkańcy, chcą innej przyszłości dla swojej miejscowości. Sporo mówi się o wielkich zwałach na obszarach, gdzie wydobywa się węgiel brunatny. Wiele słyszy się również o możliwych zalaniach pobliskich ziem, możliwych wybuchach metanu o grożących pożarach powstających na skutek uszkodzeń kopalni odkrywkowych. Naukowcy utrzymują, że spalanie tego niskowydajnego źródła ciepła, wyemituje więcej dwutlenku węgla niż spalanie węgla kamiennego, ropy naftowej oraz dwa razy więcej niż spalanie gazu ziemnego. W krajach europejskich każdego roku umiera przedwcześnie 450 000 osób. Przyczyną śmierci tych osób jest zanieczyszczenie środowiska tlenkiem siarki, tlenkiem azotu oraz metalami ciężkimi takimi jak rtęć, nikiel, kadm, ołów, wywołane spalaniem węgla.

Sondy dotyczące pięciu elektrowni opalanych węglem brunatnym, na granicy polsko-niemieckiej, podają że roczne wydatki zdrowotne spowodowane przez te elektrownie, równają się od 3 do 5 miliardów euro. Spodziewane ubytki w produkcji rolnej, wywołane wybudowaniem nowej elektrowni mogą wynieść od 1,3 do 2 miliardów euro w przeciągu pół wieku. Ankiety dowodzą, że 70% lokalnej ludności protestuje przeciwko otwieraniu kopalni odkrywkowej.

Do manifestu rolników powiatu Rawicz, ustosunkowała się spółka PAK Górnictwo. Spółka PAK Górnictwo, inwestuje na terenach powiatu gostyńskiego i powiatu rawickiego. W jej przekonaniu, polemika w kwestii uruchomienia kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w tych powiatach, ma charakter wyłącznie prawdopodobny, dlatego, że spółka PAK Górnictwo, nie posiada i nie złożyła jeszcze wniosku o wydanie pozwolenia na wydobycie węgla. Kto ma rację...?
2020/02/24, 07:51
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.