Do jakich celów służą metalograficzne badania pod mikroskopem?

Aktualnie w nowszych laboratoriach za wsparciem mikroskopów bada się próbki w świetle odbitym od jej nawierzchni. Można obserwować tym samym poniektóre elementy strukturalne tudzież własności konkretnego artykułu. Takie kontrole co chwila częściej pełni się także w zakresie praktyki studenckiej.

Mężczyzna przy mikroskopie
Dodane przez: U.S. Army Corps of Engineers Savannah District
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
W celu przeanalizowania mikrostruktury metali robi się badania struktury materiałów . Przeprowadza się je najchętniej za sprawą mikroskopu optycznego, powiększając obraz o z grubsza 20 do 1800 razy. Użytkowany mikroskop metalograficzny gwarantuje obserwację próbki w świetle odbitym od jej powierzchni, wskutek tego nawet najcieńsze szlify są nieprzezroczyste i nie da się używać do nich oświetlenia światła przechodzącego przez przyrząd. Zachodzi wobec tego przymus szlifowania i polerowania pokrywy metalu do zwierciadlanego połysku.

Więcej artykułów

Dlaczego dobór profesjonalnych mebli do laboratorium jest tak kluczowy?

Laboratorium
Dodane przez: Matteo Bagnoli
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Laboratoria to wyjątkowe pomieszczenia, w których panują nieszablonowe warunki fizykochemiczne. Chociaż poszczególne grupy ośrodków badawczych są zróżnicowane pod względem wykonywanej pracy, jedna kwestia pozostaje identyczna: żeby praca w laboratorium przebiegała sprawnie oraz bezpiecznie, muszą być zapewnione sprzyjające warunki pracy.Z tego też względu zaprojektowanie laboratorium to szczególnie istotne zagadnienie, do którego musimy podejść racjonalnie i rzetelnie.


Szlifowanie i czyszczenie tworzy wiecznie drobne odkształcenia cienkiej osłonki powierzchniowej, co w poniektórych przypadkach ogranicza obserwację właściwej struktury metalu. Dlaczego wykonuje się to wszystko? A więc monitoring mikrostruktury pod mikroskopem pozwala na: wyznaczenie okazałości i szkicu ziaren, z jakich składa się dany metal (zobacz peszel metalowy) lub stop, ujawnianie wtrąceń niemetalicznych i także mankamentów występujących wewnątrz, identyfikowanie indywidualnych elementów fazowych i strukturalnych. Uczestniczy także w ustaleniu zastosowanej technologii tworzenia artykułów, jak odlewanie, modyfikacja plastyczna, obróbka cieplna.

Przygotowywanie zgładów do testów na mikroskopie świetlnym zawiera: wycięcie próbki, wygładzanie i szorowanie nawierzchni oraz jej trawienie. W trakcie wycinania powinno się zwracać uwagę, by nie wywołać jakichkolwiek zmian strukturalnych, spowodowanych zgniotem albo nagrzaniem. Po wstępnej obróbce mechanicznej zgłady wygładza się na papierach ściernych o coraz to mniejszym ziarnie. Następnym działaniem jest polerka, które ma na celu doprowadzenie zgładu do stanu zwierciadlanego, bez jakichkolwiek rys. Weryfikację formy wypolerowanej nawierzchni realizuje się na mikroskopie przy 100-krotnym powiększeniu. Przeważnie wykorzystywanym ekwipunkiem do badania metalograficznego jest mikroskop Le Chateliera.

Odnośnie badania metalograficznego ogromnie ważna jest diagnostyka techniczna () sprzętu, która pozwoli nam na szczegółowe określenie próbki. Trudzi się ona diagnostyką stanu technicznego maszyny przez zbadanie cech przebiegów roboczych. Nie możemy o niej zapominać nigdy, albowiem może przyczynić się to do złego wyniku badań.
2022/12/02, 08:24
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.