Czym wyróżniają się opony letnie i zimowe? Czemu są takie ważne? Czym się różnią?

często mamy kłopotze zmianą opon, czy to z letnich na zimowe, czy na odwrót. Nie wiadomo, do końca, dlaczego tak jest, ale w końcu jasnym jest fakt, że opony mają ogromnie ważny wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy. prawdopodobnie ta nasza beztroska bierze się z z braku informacji, z niewystarczającej liczby informacji, czym jest opona zimowa a czym opona letnia. jakie są różnice, dlaczegoważne jest to, że nadają się do konkretnej pory roku?


opony samochodowe
Dodane przez: Nikita Novozhilov
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Opona zimowa charakteryzowana jest w ten sposób, z racji tak zwanych lamelków, które są odpowiedzialne za przyczepność na śniegu.

Ten odnośnik (http://www.termoaparatura.com.pl/pl/product_list/82/123/Przewody_kompensacyjne_i_przedluzajace) kieruje do niesamowicie atrakcyjnej witryny, która posiada równie fascynujące informacje na omawiany wątek.

cechuje się dość małymi i wysokimi klockami – bieżnik ma grubość zazwyczaj większą niż 11 milimetrów. Opona jestjakby poprzecinana rozmaitymi większymi wgłębieniami i mniejszymi kanalikami. Zapewniają one dobre odfiltrowaniewilgoci. Przy tym, kanaliki są odpowiedzialne za wysoką prędkość przejazdu przez głębsza wodę. Miękka mieszanka, czyli bieżnik opony zimowej powinien odkształcać się pod naciskiem palców, gwarantuje bardziej niezawodną przyczepność w ujemnych temperaturach. Spis produktów znajdziesz na stronie: Opony osobowe letnie

Opona letnia, w odróżnieniu od opony zimowej nie posiada lamelków. elementy, które mają kontakt z asfaltemcharakteryzują się raczej dużą powierzchnię, są jednaknieco niższe. Nowe opony mają zwykle od 6 do 10 milimetrów głębokości bieżnika. wgłębień może być dużo lub mało, a jest to zależne od tego do czego mamy używać opony. Mieszanka odznacza się dość dużą twardością, na pewno jest tak, gdy zestawimy je z oponami zimowymi. Artykuł dzięki uprzejmości:


opona samochodowa
Dodane przez: Jonathan Rolande
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
A jak się odnosi do tego mieszanka gumy a temperatura? mnóstwo ludzi to bagatelizuje, a tak naprawdę to niezwykle ważny parametr. Można stwierdzić, że powinniśmy być zobligowani wymieniać opony aż cztery razy w ciągu. Tak, to może dla kogoś szokujące, ale optymalnie byłoby, gdybyśmy to uskuteczniali na na każdą porę roku, łącznie składa się to w trzy komplety.

Prezentowany tekst kompletnie Cię pochłonął? Jeżeli tak, to zafascynuje Cię również pomocna strona (https://www.gastrocentrum.pl/kuchnia/obrobka-mechaniczna/wilki-do-miesa), która ma pokrewne informacje.

Dlaczego?

Letnia opona obiecująca optymalna przyczepność w temperaturach między 10-20 stopni Celsjusza, nie spełnia swojej roli w temperaturach powyżej 35 stopni. Natomiast opona mogąca zagwarantować przyczepność przy temperaturze asfaltu graniczącej z 40 stopni Celsjusza, będzie się ślizgała przy temperaturze niższej niż 20 stopni. Jak to rozumieć? Im bardziej gorące letnie dni tym powinniśmy stosować ogumienie, niż te, na których bazujemyprzykładowowiosną.
2022/05/10, 11:45
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.